Genel

HPV Testi Ankara

HPV DNA Testi Ankara

HPV Testi Ankara, oldukça yaygın bir şekilde görülen ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon türüdür. Her ne kadar birçok birey de sağlık açısından bir soruna yol açmasa da bazı bireylerde kansere ve genital siğil oluşumuna sebep olabilmektedir. Dolayısıyla her koşulda tespit edilip tedavi ediliyor olması büyük önem taşımaktadır.

HPV virüsünün tespiti aşamasında HPV testi uygulanmaktadır. Bu test aynı zamanda Serviks- rahim ağzı kanseri tarama testinin de bir parçasıdır. Bu uygulama için Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde profesyonel çalışmalar yapılmaktadır.

HPV virüsü denildiğinde bu virüsün 200’den fazla türü bulunmaktadır. ve dolayısıyla rahim ağzı kanseri veya geni tavsiyelerin oluşumuna hangi virüslerin sebep olduğunun tespiti için HPV testi yapılmaktadır.

HPV DNA Testi

HPV Tüm dünyada cinsel temas nedeniyle bulaşabilen ve en sık karşılaşılan enfeksiyonların başında gelmektedir. Özellikle rahim ağzı kanserinin en önemli tetikleyicilerinden birisi olan HPV virüsünün erken dönemde teşhis edilebilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ve HPV DNA testi sayesinde HPV virüsünün tipi belirlenerek kanserle mücadele sürecinde büyük bir destek sağlanmaktadır.

HPV Testi Ankara Nasıl Yapılır?

HPV testi laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Dolayısıyla bu testin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve güvenli bir sonuç verebilmesi için uygulamayı gerçekleştiren laboratuvarların hizmet kalitesi büyük önem taşımaktadır. Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde uzmanlar bir kadro tarafından ve donanımlı ekipmanların da desteği ile HPV testi yapılmaktadır.

HPV teste rahim ağzından alınan sürüntü yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Eğer oluşmuş bir sihir varsa lokal anestezi altında bu sahillerden alınan örnekler laboratuvarlarda incelenmektedir. Yine servikal sürüntü örnekleri HPV testi kapsamında özel laboratuvarlarda incelemeye alınmaktadır. Yapılan bu testlerin sonucunda pozitif veya negatif olmak üzere 2 farklı sonuç elde edilmektedir.

HPV Pozitif

HPV virüsü bazı durumlarda kendine bir siğil ile belli ederken özellikle rahim ağzı kanseri sürecinde hiçbir belirti göstermeyebilmektedir. Bu nedenle profesyonel bir şekilde yapılan HPV testleri önerilmektedir. Ve yapılan bu testlerde değer pozitif çıkıyorsa bu sonuç kesin olarak kanser olduğu anlamını taşımamaktadır. Elbette endişeyle karşılanacak bir sonuçtur ve yapılan HPV testlerinde pozitif bir sonuç alındığında sürecin geri kalan kısmı uzman hekimler tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye alınmaktadır. HPV pozitif durumlarda bireylerin bağışıklık sistemi hayati derecede önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan HPV pozitif bireyler süreci daha kolay atlatmaktadır

HPV Negatif

HPV testleri bazı hastalıkların teşhisi aşamasında uzman hekimlerin talebi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde yapılan testler sonucunda HPV negatif değeri görülebilmektedir. Ancak bu durum vücutta HPV virüsünün olmadığı anlamını taşımamaktadır. Çünkü HPV sinsi bir virüstür ve negatif sonuçlandığı durumda bile bağışıklık sisteminin her zaman güçlü tutulması ve bu virüsün vücuda girmemesi için tedbirler alınması gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir