Genel

Genital Siğil Tedavisi HPV Ankara

Ankara Genital Siğil Tedavisi HPV Siğil

Genital Siğil Tedavisi, genital siğiller erkeklerde ve kadınlarda görülebilen ve cinsel yollarla bulaşan HPV virüsünün en önemli belirtilerinden birisidir. Kondiloma Aküminata olarak da adlandırılan genital siğil cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en yaygın olan tiplerden birisidir.

Genital siğil HPV virüsünün kişiyi enfekte etmesiyle ortaya çıkmaktadır. Erkekler de sadece siğil oluşumu ile süreç devam ederken kadınlarda bu sürece ek olarak rahim ağzı kanseri riski oluşmaktadır. Çoğunlukla gözle görülemeyecek kadar küçük olabileceği gibi kabarıklıklar ve ayçiçeği gibi daha büyük şekillerde de kendini gösterebilmektedir.

Genital Siğil Neden Oluşur?

Genital siğiller HPV virüsünün kişileri enfekte etmesiyle oluşmaktadır. HPV ile enfekte olan bir kişide hiçbir belirti göstermeyen genital siğiller oluşan bilmekte ve cinsel yolla bunların bulaşması mümkün olabilmektedir.

HPV virüsü enfekte olan bazı kişilerde hiçbir belirti göstermeden meydana gelebilmekte ve daha sonra kendiliğinden yok olabilmektedir. Ancak kendiliğinden yok olmadığı zaman siğil oluşumuna sebep olmaktadır. Dolayısıyla erken dönemlerde yapılacak olan HPV testi sonucunda genital siğil oluşumunun bir nebze de olsun önüne geçilebilmektedir.

Genital Siğil Görünümü Nasıl Olur?

HPV virüsü tespit edilemediğinde ve vücutta uzun süre kaldığında kadınlarda ve erkeklerde genital siğil oluşumu söz konusu olabilmektedir. Genital siğil çoğunlukla toplu iğne başı büyüklüğünde ve kabarcıklı bir yapıda kendini göstermektedir. Tek başına bulunabildiği gibi birden çok genital siğil oluştuğunda o bölgede karnabahar görünümü ortaya çıkmaktadır.

Genital Siğil Tanı Yöntemleri

Genital siğiller görüntü açısından oldukça tipik bir şekle sahiptir. Bu siğillerin oluşmasının ardından uzman hekimler tarafından yapılan muayeneler sonucunda net bir şekilde tespiti sağlanabilmektedir. Bu tanı sürecinde uygulanacak olan HPV testleri sürecin en önemli aşamalarından birisidir.

Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı Bünyesinde genital siğillerin tanı ve tedavisiyle birlikte HPV tiplerinin varlığı için farklı bazı test uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Dünya standartlarında hijyenik bir ortam içerisinde, profesyonel ekipmanlar ve o zaman ekiplerin de çalışmalarıyla bu testler tanı sürecini hızlandırmak ve güvenilir kılmak adına başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV virüsü genital siğil oluşumuna neden olan en önemli etkendir. Bu enfeksiyonun tespiti ve tedavisi için yapılacak olan HPV testleri büyük önem taşımaktadır. HPV enfeksiyonunu vücuttan tamamen atacak bir tedavi yöntemi olmasa da genital sihirler için farklı tedavi yöntemleriyle yok edilmeleri söz konusudur.

Genital siğil tedavisinde krem-ilaç kullanımı, kriyoterapi – yakma yöntemi, dondurma ya da cerrahi operasyonlar ile uygulama yapılmaktadır. Oluşan genital siğillerde hangi tedavi yönteminin kullanılacağı çoğunlukla siğilin büyüklüğüne göre uzman hekimler tarafından belirlenmektedir.

Eğer oluşan genital siğiller büyükse bu tür durumlarda cerrahi yöntemler ile siğillerin bulunduğu dokuların tamamen temizlenmesi amaçlanmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ile yeni oluşmaya başlamış ve daha küçük boyuttaki siğiller tedavi edilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir