Genel

Ankara Hiv Testi

aids hiv testi laboratuvar

Ankara Hiv Testi cinsel temas ve kan yoluyla bulaşan ve bağışıklık sistemi üzerinden etkilerini gösteren bir virüs türüdür. Türkçe anlamıyla insan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak adlandırılan bu virüsün varlığı ile birlikte AIDS hastalığı ortaya çıkmaktadır.

AIDS uzun zamandır Hiv virüsü taşıyan ve böylelikle bağışıklık sistemi yüksek oranda zarar gören kişilerde çıkan bir hastalık durumudur. Hiv virüsü bir vücuda yerleştiğinde bu vücutta göstermiş olduğu pek çok farklı belirti ile kendini ortaya koymaktadır. Bu belirtilerin etkileri ve kendini gösterme şekli hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu belirtiler kişiden kişiye farklı seyre edebilmektedir. Dolayısıyla Hiv virüsünün varlığını tespit edebilmek için kendini gösteren belirtiler ortaya çıktığında Hiv testi yapılması önerilmektedir.

Hiv testleri Özel olarak faaliyet gösteren laboratuvarların bünyesinde güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Ankara Hiv testi için Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı tarafından hizmet sunulmaktadır.

Ankara Hiv Testi Ne Zaman Yapılır?

Bireylerde Hiv virüsü olup olmadığını belirlemek için uygulanan çeşitli testler bulunmaktadır. Bu testler sayesinde kanda Hiv’e karşı bir antikor ve antijen olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ve bu test türleri çoğunlukla virüse maruz kalınan süreye göre çeşitlendirilmektedir. Çünkü bu virüs vücuda girdiği anda hemen bir enfeksiyon oluşumu söz konusu değildir. Virüsün saklanabilecek bir seviyeye ulaşabilmesi bünyeden bünyeye değişiklik gösterir.

Hiv virüsünün vücutta saptanabilir bir seviyeye ulaşması için geçen süreye kuluçka süresi adı verilmektedir. Kuluçka süresi virüse maruz kalınan andan itibaren yaklaşık olarak 2-12 hafta arasında geçen süreyi tanımlamaktadır. Ve Hiv testi için önerilen en uygun zaman dilimi her zaman kuluçka dönemi olacaktır.

Hiv Testi Nasıl Yapılır?

Hiv Virüsünün tespiti için uygulanan birkaç farklı kan testi bulunmaktadır. Bu testlerde antikor ve antijenlere bakılarak bir tespit yapılmaktadır.

Hiv virüsü insan vücuduna girdikten sonra vücut bu virüs ile savaşmak için antikor üretmeye başlayacaktır. Ve bu antikorların tespit edilebilecek bir düzeye gelmesi için en az 2 hafta bir süreç geçmesi gerekir.

Hiv virüsü bulaştıktan sonra 4-6 hafta arasında yapılan kanda antikor düzeyi ölçümüyle en doğru teşhis konulmaktadır. Antikor düzeyi ölçümleri Hiv testi ile sağlanmaktadır.

Ancak kesin olarak Hiv pozitif teşhisi konulabilmesi için son aşama olarak sonuç doğrulama sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Şöyle ki;

Hiv Virüsü vücuda girdikten sonra vücudun savaşmaya başlamasıyla birlikte antikor üretimi başlayacaktır.  Bu antikorların ölçülebilecek düzeye gelebilmeleri ortalama olarak 3 aylık bir süreci kapsar. Ve çoğunlukla 4-6 haftalık dönem içerisinde ELISA adı verilen bir yöntem ile kamptaki antikor düzeyi ölçülmektedir. Ve bu ölçüme Anti-Hiv Testi denilmektedir.

Eğer Anti-Hiv Testi sonucunda pozitif bir değer ile karşılaşılırsa bunun ardından Western-Blotting adı verilen bir sonuç doğrulama yöntemi kullanılmaktadır. Bu sonuç doğrulama yönteminde de sonuç pozitif çıkıyor ise bu aşamadan sonra kişiye Hiv pozitif teşhisi konulmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir