Genel

Ankara Laboratuvar Alerji Testi

Ankara Laboratuvar Alerji Testi

Ankara Laboratuvar Alerji Testi, bağışıklık sistemi insan vücudunu her tür yabancı ve zararlı maddeye karşı koruyan çok güçlü bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin bazı durumlarda yabancı ve zararlı maddelere karşı aşırı bir reaksiyon göstermesi söz konusu olabilir. Bu durum alerji olarak tanımlanmaktadır. Ve alerjiler 5 farklı grupta ele alınmaktadır.

Yaş ayrımı göstermeyen alerjilerin çoğu zaman neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Farklı birçok türde karşımıza çıkan alerjenler;

  • Çevresel alerjenler,
  • Böcek alerjenleri,
  • İlaç alerjenleri,
  • Besin alerjenleri,
  • Mesleki alerjenler

Şeklinde 5 ana grupta toplanmaktadır. Ve tüm alerjik durumların tespiti için alerji testi yöntemi kullanılmaktadır.

Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde uzman bir ekip ve donanımlı ekipmanlarında kullanımı ile alerji testleri yapılmaktadır. Ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen bu alerji testleri alerji tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Ankara Laboratuvar Alerji Testi Önemi

Alerjiler çoğunlukla insanların yaşam kalitesini düşüren ve mutlaka en hızlı şekilde tedavi edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Farklı birçok türe sahip olan alerjilerin detaylandır olabilmesi ve kaynağının tespit edilebilmesi için alerji testleri yapılmaktadır. Çünkü alerji testleri alerji tedavisinin en önemli çözüm aşamasıdır.

Alerji tedavilerinde kullanılan en etkin yöntem alerjiye sebep olabilecek etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Alerjenlerin tespiti sonucunda bireyler kendilerine bu alerjenlerden koruduğu sürece bu sorun önemli miktarda çözülmüş olacaktır. Dolayısıyla alerjilerin tedavi edilebilmesi için teşhis aşamasında uygulanan Ankara alerji testi çalışmaları büyük bir önem taşımaktadır.

Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde Ankara alerji testi çalışmaları yüksek donanımlı ekipmanlarında desteği ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Alerjenlerin belirlenmesi için hızlı ve güvenilir tüm test yöntemleri kapsamlı bir şekilde bu merkezde uygulanmaktadır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testleri bir vücutta kendini gösteren alerjilerin nedenine ulaşmak için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Alerji testleri içerisinde farklı deri ve kan testleri uygulanmaktadır. Her bir alerji testi farklı uygulama içeriklerine sahiptir. Bir alerji testi yapılırken hangi testin uygulanacağı şikayetlere göre uzman hekimler tarafından belirlenmektedir.

Alerji testlerinin öncelikli amacı hem alerjik hastalıkların tanısını belirlemek hem de kişilerin duyarlılığını ortaya koymaktır. Ve bu testler birçok farklı hastalıkta tanıyı desteklemek ve alerjenler konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla tercih edilmektedir.

Bir bireyde uzman hekimler tarafından alerji şüphesi tespit edildiğinde kesin bir tanı koyabilmek için çeşitli alerji testleri uygulanmaktadır. Bu testler sayesinde hangi alerjen maddelerin, hangi şiddette var olduğu tespit edilmektedir. Bu tespitlerin yapılabilmesi için aktif olarak kullanılan 3 farklı alerji testi bulunmaktadır. En yaygın şekilde kullanılan alerji testleri şöyle sıralanmaktadır;

  • Prick Testi- Deri Delme Testi
  • Yama Testi,
  • Kan Testi

Ankara Yüzüncü Yıl Hastaneleri Laboratuvarı bünyesinde bu yöntemler kullanılarak tüm alerjik durumların en doğru şekilde teşhis edilebilmesi sağlanmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir